Zamknij

Budynek dworca w Grudziądzu wpisany do rejestru zabytków

16:57, 17.02.2021 J.R Aktualizacja: 10:37, 18.02.2021
Skomentuj

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego kolejny zabytek powojennego modernizmu - budynek dworca kolejowego w Grudziądzu.

Dworzec wzniesiono w latach 1960 -1962 według projektu architekta Zbigniewa Czekanowskiego z Biura Projektów Budownictwa Komunikacyjnego w Gdańsku przy współpracy konstruktora inżyniera Konrada Kubińskiego i architekta Bernarda Cofty - w zakresie projektu wnętrz. Oficjalne oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 1965 roku, w związku z jubileuszowymi obchodami 900-lecia Grudziądza. Budynek dworca w Grudziądzu i koncepcja jego architekta stały się prototypowym rozwiązaniem dla innych dworców powstających w ówczesnej Polsce. O wartości dworca grudziądzkiego decyduje kubiczna, prosta bryła z mocnym akcentem w postaci znacznie wysuniętego zadaszenia wejścia głównego w formie wiaty, konsekwentnie jednoprzestrzennego wnętrza, którego monotonię przerywa antresola na całej jego długości, modułowe ukształtowanie elewacji frontowej z przeszkleniem zajmującym większą jej część. Jasne i przestronne wnętrze nakryte jest lekką konstrukcją kratownicową, pozornie wyłamaną ku górze w strefie holu głównego. Naprzeciwko wejścia znajduje się przejście na drugą stronę budynku – na perony widoczne przez przeszklenia drugiej elewacji.

Obok tej głównej osi znalazła się częściowo osłonięta dekoracyjną kratą klatka schodowa prowadząca na antresolę i do podpiwniczenia. Balustrada antresoli, wspartej na nielicznych, umiejętnie wkomponowanych słupach, stanowi mocny akcent wnętrza. Biegłość architekta wnętrz Bernarda Cofty widoczna jest nie tylko w operowaniu przestrzenią i światłem, ale także w bardzo starannych detalach, tj. posadzkach i okładzinach ceramicznych, lastrikowych ladach i parapetach, metalowych stolarkach okiennych i drzwiowych czy luksferowych przeszkleniach. Opracowany przez arch. Zbigniewa Czekanowskiego projekt dworca w Grudziądzu zyskał uznanie historyków architektury i jest podawany jako przykład nowoczesnej architektury dworcowej.

Dzięki trójstronnej współpracy PKP S.A., Prezydenta Grudziądza oraz Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dworzec w Grudziądzu przejdzie kompleksową rewitalizację ze szczególnym uwypukleniem cennych elementów decydujących o jego wartości architektonicznej.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%