Zamknij

Jaką wielkość powinien mieć parterowy dom dla małej rodziny?

07:54, 02.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:54, 02.06.2022

Dom parterowy to coraz chętniej wybierana opcja. Jest tańszy i szybszy w budowie, zapewnia łatwą dostępność wszystkich pomieszczeń ze względu na brak schodów. To idealna opcja zwłaszcza dla małej rodziny, z jednym lub dwojgiem dzieci. Odpowiednio zaplanowany zapewni przestrzeń każdemu członkowi rodziny, będzie przestronny, wygodny, a jednocześnie niedrogi w utrzymaniu. Jak duży powinien być parterowy dom dla małej rodziny? Ile pomieszczeń w nim zaplanować? Jaki plan domu wybrać, by zapewnić każdemu z domowników maksymalny komfort i poczucie intymności?

Zalety domu parterowego - dlaczego jedna kondygnacja to dobry pomysł?

Jedną z pierwszych decyzji, które trzeba podjąć, decydując się na budowę domu, jest wybór między domem parterowym a piętrowym. Kiedyś najczęściej wybieraną opcją były co najmniej dwie kondygnacje, dziś coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu parterowego. Jedna kondygnacja zapewni wystarczającą ilość miejsca niedużej rodzinie (parze lub rodzinie z jednym lub dwojgiem dzieci), a jednocześnie pozwoli cieszyć się wieloma zaletami wynikającymi z braku piętra. Jednymi z największych zalet domu parterowego są łatwa dostępność i bezpieczeństwo. Brak schodów oznacza brak przeszkody dla osób, które z jakiegoś powodu mają ograniczoną mobilność ruchową. Osoba poruszająca się na wózku czy unieruchomiona po wypadku nie jest skazana na życie na jednym poziomie, w izolacji od reszty rodziny. To także ogromny plus w przypadku rodzin z dziećmi. Nie ma ryzyka, że maluchy zrobią sobie krzywdę, próbując samodzielnie wchodzić czy schodzić po schodach. Jedna kondygnacja to także lepsza kontrola nad dziećmi - te łatwiej upilnować, znajdując się na tym samym poziomie. W domu parterowym rodzina będzie też ze sobą bliżej - domownicy nie będą mijać się na schodach, by zniknąć na dwóch różnych kondygnacjach. Inny ogromny plus domu parterowego to oszczędność. Dom z jedną kondygnacją jest łatwiejszy, szybszy, a w konsekwencji i tańszy w realizacji. Ze względu na brak schodów, zajmujących sporą przestrzeń, dom parterowy może mieć mniejszy metraż, co oznacza kolejne oszczędności. Jednocześnie dom zachowa funkcjonalność i komfort, w przypadku domu parterowego mniejszy metraż nie oznacza mniej przestrzeni. Warto wspomnieć również o kwestiach estetycznych. Domy parterowe uchodzą za zgrabniejsze, bardziej stylowe. Łatwiej nadać im nowoczesny wygląd i wpasować je w przestrzeń. Co więcej, dom jednokondygnacyjny daje dostęp do ogrodu ze wszystkich pomieszczeń. W każdym pokoju domownicy mogą więc cieszyć się widokiem na zieleń, co pozytywnie wpływa na codzienny komfort i samopoczucie.

Jaką wielkość powinien mieć parterowy dom dla małej rodziny?

Dom parterowy to idealny wybór dla małej rodziny. Za taką uznaje się rodzinę składającą się z maksymalnie czterech osób - najczęściej rodziców i dwojga dzieci. Ile m2 i pokoi powinien mieć wygodny dom dla małej rodziny? Ważne, by planując przestrzeń, wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników - istotna jest przestrzeń wspólna, jak salon czy jadalnia, ale też oddzielne pokoje dla każdego członka rodziny: miejsce snu, ale też wypoczynku. Większość inwestorów, decydujących się na budowę domu parterowego, stawia na dom o wielkości maksymalnie 120 m2. To przestrzeń, która w zupełności wystarczy małej rodzinie. Wiele zależy jednak od planu. Im bardziej regularny i zwarty rzut, tym lepiej będzie można wykorzystać dostępne miejsce, minimalizując ciągi komunikacyjne, a zwiększając przestrzeń typowo mieszkalną. Nierzadko udaje się nawet zmniejszyć metraż domu do 70 czy 80 m2, zachowując jego pełną funkcjonalność. Marząc o niedużym, szybkim i tanim w budowie i utrzymaniu domu parterowym, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego biura architektonicznego. Dobrze rozplanowany dom parterowy musi posiadać wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Na optymalne wykorzystanie miejsca pozwoli otwarta przestrzeń dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią oraz zamknięte pokoje, takie jak sypialnia rodziców, gabinet i pokoje dzieci. Większość rodzin decyduje się na oddzielne pokoje dla każdego z dzieci, dzięki czemu każdy członek rodziny ma zagwarantowaną przestrzeń do odpoczynku i wyciszenia się. To jednocześnie rozwiązanie przyszłościowe: kiedy dzieci podrosną, nie trzeba będzie martwić się o zagospodarowanie wydzielonej przestrzeni dla każdego z nastolatków. Podsumowując: jaką wielkość powinien mieć parterowy dom dla małej rodziny? To zależy: od rodzaju działki, ale i indywidualnych preferencji, tego, czy rodzinie wystarczy przestrzeń wspólna i sypialnie, czy w domu ma pojawić się także gabinet do pracy czy mała domowa siłownia. Najczęściej projekty domów parterowych dla małej rodziny mieszczą się w przedziale od 70 do 120 m2.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%