Zamknij

Tegoroczne wakacje raczej w kraju. Turystyka kamperowa w rozkwicie

10:36, 20.05.2020 J.R Aktualizacja: 15:36, 20.05.2020
Skomentuj

Tegoroczne wakacje zdominuje raczej turystyka krajowa, do czego zachęcam - wskazał Gut-Mostowy wiceminister rozwoju. Dodał, że trzeba solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii.

Formą wsparcia dla branży, która pomaga jej w utrzymaniu płynności finansowej i przetrwaniu tego trudnego czasu jest - jak zaznaczył - korzystanie ze specjalnych voucherów turystycznych.

Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo - zamiast zwrotu pieniężnego - pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

Z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przeprowadzonej wśród hotelarzy na początku kwietnia 2020 r., wynika, że hotele skorzystały: z voucherów - 73 proc.; z odroczenia zwrotu o 180 dni - 70 proc., z anulacji rezerwacji i zwrotu zaliczki - 86 proc. Ankieta pokazuje też, że hotelarze z nadzieją patrzą na najbliższe tygodnie: 49 proc. oczekuje, że ruch turystyczny zacznie się już w czerwcu lub lipcu br. z wykorzystaniem voucherów, a 67 proc. spodziewa się w tym samym okresie wznowienia turystyki bez voucherów. 

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszy się turystyka kamperowa. Firmy wynajmujące tego typu pojazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Podróż kamperem jest porównywana do żeglowania na pokładzie jachtu,a  przez wielu jest uznawana za jeden z lepszych sposobów na spędzenie ciekawych wakacji. Na szczęście nie trzeba być właścicielem dobrze wyposażonego domu na kółkach, aby móc spędzić czas w stylu wagabundy.

Koszt wynajmu samochodu zależy nie tylko od modelu i czasu wynajmu, ale również od terminu. Wysoki sezon turystyczny trwa najczęściej od czerwca do września, a ceny rosną wtedy o około 20 do 30 proc. w stosunku do okresu niskiego. Do kwoty wynajmu należy doliczyć tak zwaną opłatę serwisową wynoszącą około kilkuset złotych. Obejmuje ona przygotowanie samochodu do jazdy, napełnianie butli gazowej, a także zestaw środków czystości i umycie auta po zakończeniu wynajmu. Niektóre z firm praktykują również opcję podstawienia kampera pod wskazany adres.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%