Zamknij

Unia Wąbrzeźno - Sparta Brodnica w 16. kolejce IV ligi

19:13, 10.11.2023 . Aktualizacja: 20:16, 10.11.2023
Skomentuj

To już ostatni mecz wyjazdowy brodnickiej Sparty w rundzie jesiennej. Do przerwy zimowej pozostały tylko dwa spotkania, ale to najciekawsze jest właśnie przed nami – Spartę po 12 latach przerwy czeka wyjazd do Wąbrzeźna na mecz z tamtejszą Unią.

Unia Wąbrzeźno wróciła do IV ligi po 12 latach przerwy. Drużyna z Wąbrzeźna ostatni raz na tym poziomie rozgrywkowym występowała w sezonie 2010/2011, ale wtedy rywalizację zakończyła na ostatnim miejscu w tabeli i na długi czas pożegnała się z IV ligą. Przełom nastąpił w sezonie 2022/2023, Unii udało się zająć pierwsze miejsce w Klasie okręgowej i powrócić do grona czwartoligowców. O awans Unia walczyła aż do ostatniej kolejki i ten stał się faktem po zwycięstwie w Wąbrzeźnie 3:0 z Rawysem Raciąż.

Beniaminek jak dotychczas radzi sobie nadspodziewanie dobrze w IV lidze. Po piętnastu kolejkach zajmuje w tabeli wysoką, czwartą pozycję. Ich bilans to osiem zwycięstw, dwa remisy i pięć porażek. Sparta jest dziesiąta, ale ścisk na pozycjach 4-10 jest tak duży, że jeśli Sparta w sobotę wygra, to zrówna się z Unią dorobkiem punktowym (po 26 punktów) i wyprzedzi ją w tabeli.

Wysoka pozycja Unii w tabeli może dziwić szczególnie, jeśli spojrzymy na liczbę strzelonych goli przez Biało-Niebieskich. 18 strzelonych bramek w piętnastu meczach to czwarty najgorszy wynik w lidze. Gorszą ofensywę mają tylko trzy ostatnie drużyny w tabeli – Chełminianka, Pomorzanin i Lider. Dla porównania – Sparta w piętnastu meczach zdobyła 36 goli, czyli dwa razy więcej.

Z drugiej strony przyznać należy, że Unia mało bramek również traci. Tylko 16 razy piłka wpadała do ich bramki, co jest jednym z najlepszych ligowych wyników. W tym elemencie Unici są od Sparty lepsi, bowiem brodniczanie mają na koncie 30 straconych goli.

Trzy ostatnie mecze w Sparty w Wąbrzeźnie wyglądały następująco:
- 20/08/2008 Unia – Sparta 0:1
- 11/11/2009 Unia – Sparta 1:0
- 16/10/2010 Unia – Sparta 0:1

Jeśli połączymy fakty, to wniosek jest prosty – teoretycznie na festiwal strzelecki w Wąbrzeźnie nie ma co liczyć, jednak w trzech ostatnich meczach Sparty padało sporo bramek – pięć, osiem i trzy.

Sparta Brodnica w ostatniej kolejce po kilku meczach bez zwycięstwa przełamała się, pokonując na własnym stadionie Chełminiankę Chełmno 3:0. – Cieszymy się, że ten impas został w końcu przerwany, potrzebne nam było dzisiejsze zwycięstwo i myślę, że w tych dwóch ostatnich kolejkach które są przed nami zagramy już z otwartymi głowami, trochę odważniej i pewniej. Z większą motywacją, z nadzieją że nasza praca przynosi efekty – powiedział po meczu Wojciech Tarnowski, trener Sparty. Było to pierwsze zwycięstwo tego szkoleniowca, który niedawno zastąpił na stanowisku Tomasza Paczkowskiego. Dwa pierwsze mecze pod wodzą Tarnowskiego Sparta przegrała.

Mecz odbędzie się 11 listopada, w Święto Niepodległości. Święto zapowiada się również na trybunach, bowiem pojedynek obejrzy najprawdopodobniej komplet publiczności, w tym spora grupa fanów Sparty. Początek meczu na Stadionie Miejskim im. Jana Wesołowskiego przy ul. Tysiąclecia 3 zaplanowany jest na godzinę 12:00. Spotkanie poprowadzi trójka sędziowska Semrau – Sobczak – Winiecki, a transmisja dostępna będzie na internetowym kanale Naprzód TV.