Zamknij

Będą zmiany stawek VAT? Ministerstwo zapowiada ten krok

16:00, 07.09.2024 Źródło: Prawo.pl Aktualizacja: 12:03, 10.09.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ministerstwo Finansów zaprezentowało propozycje zmian w ustawach o VAT oraz akcyzie, które mają na celu dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Nowelizacje zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i obejmują m.in. zmiany stawek VAT na wybrane produkty oraz wprowadzenie ulg akcyzowych.

Zmiany w stawkach VAT

Ministerstwo Finansów zaproponowało szereg zmian w stawkach VAT, które mają na celu dostosowanie systemu podatkowego do aktualnych potrzeb i standardów rynkowych. Oto najważniejsze zmiany:

  • Wyroby z konopi siewnej – Proponuje się objęcie podstawową, 23-procentową stawką VAT wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa), przeznaczonych do palenia lub inhalacji bez spalania.
  • Kubeczki menstruacyjne – Resort planuje obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 5 proc. na kubeczki menstruacyjne, co ma na celu zwiększenie dostępności tego produktu.
  • Statki ratownicze – Wprowadzono zerową stawkę VAT dla statków i łodzi ratunkowych wykorzystywanych na morzu, które nie są jednostkami pełnomorskimi.
  • Wyroby medyczne – Utrzymanie 8-procentowej stawki VAT na wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów o wyrobach medycznych.
  • Likwidacja obniżonej stawki VAT na konie – Zrezygnowano z obniżonej stawki VAT na tzw. żywe konieowate (konie, osły, muły, osłomuły) w kategorii CN 0101.

Dodatkowo, resort finansów doprecyzował pojęcia związane z nawozami, środkami ochrony roślin oraz paszami, aby rozwiać wątpliwości interpretacyjne, które miały wpływ na orzecznictwo sądowe.

Przedłużenie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT

Ministerstwo zaproponowało również przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT w odniesieniu do gazu, energii elektrycznej oraz przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm ten miał wygasnąć z końcem lutego 2025 roku, a jego przedłużenie ma zapobiec pojawieniu się nadużyć z udziałem tzw. znikających podatników.

Zmiany w akcyzie od samochodów

Ministerstwo Finansów planuje także zmiany w ustawie akcyzowej, wprowadzając możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich eksportu. Aby uzyskać zwrot akcyzy, podmiot będzie zobowiązany złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz przedstawić dokumenty potwierdzające wywóz pojazdu poza terytorium kraju.

Proponowana zmiana ma na celu uproszczenie procesu oraz zmniejszenie liczby skarg kierowanych do sądów administracyjnych na decyzje odmawiające zwrotu akcyzy.

Dodatkowo, przewidziano zwolnienie od akcyzy dla samochodów podlegających tzw. profesjonalnej rejestracji, wykorzystywanych w celach badawczo-rozwojowych.

Zwolnienia z JPK CIT i PIT

W zakresie podatków dochodowych (CIT i PIT), Ministerstwo Finansów proponuje możliwość zwolnienia określonych podmiotów z obowiązku przesyłania struktur JPK CIT i PIT. Zgodnie z projektem, minister finansów będzie mógł w rozporządzeniu określić, które grupy podatników zostaną objęte tym zwolnieniem, co ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców korzystających z systemów księgowych.

Zmiany w obowiązku integracji kas z terminalami płatniczymi

Ostatnią istotną zmianą jest propozycja zniesienia obowiązku integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Resort wskazał, że ze względu na sygnały o braku dostępności odpowiednich terminali oraz fakt, że obowiązek raportowania danych przez agentów rozliczeniowych spełnia założony cel uszczelnienia systemu, zasadnym jest rezygnacja z tego wymogu. Obowiązek integracji miał pierwotnie wejść w życie do końca 2024 roku, ale w świetle proponowanych zmian może zostać wycofany.

(Źródło: Prawo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%