Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku jest jedyną uczelnią w województwie, która kształci na profilu praktycznym, co oznacza położenie większego nacisku na jakość dydaktyki i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu.
Aby kształcić praktycznie studentów, uczelnia dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną, którą stanowią cztery zespoły budynków nowocześnie wyposażone w sale ćwiczeń, sale wykładowe, aule oraz laboratoria.
Studiowanie na wszystkich kierunkach jest bezpłatne. Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach porannych PUZ tworzy tzw. grupy dla pracujących, które odbywają zajęcia południami i w soboty.
Obecnie PUZ oferuje kandydatom 13 kierunków studiów wraz z 24 specjalnościami/specjalizacjami. Są to: administracja (specjalności: administracja samorządowo-skarbowa, administracja bezpieczeństwa narodowego), filologia angielska (nauczycielska, tłumaczeniowa, język angielski w turystyce i biznesie), finanse i rachunkowość (rachunkowość, finanse, bankowość, ubezpieczenia), informatyka (systemy informatyczne i bazy danych, grafika komputerowa i aplikacje internetowe, sieci komputerowe i telekomunikacja), inżynieria zarządzania (inżynieria jakości, inżynieria logistyki, inżynieria produkcji), mechanika i budowa maszyn (inżynieria maszyn, automatyka i robotyka), nowe media i e-biznes (media i komunikacja społeczna, e-biznes), pedagogika (pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika resocjalizacyjna z elementami profilaktyki i opieki), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite studia magisterskie), pielęgniarstwo studia pierwszego stopnia, pielęgniarstwo studia drugiego stopnia, prawo (jednolite studia magisterskie), zarządzanie (projektowanie i rozwój przedsiębiorstwa, HR w biznesie, zarządzanie sprzedażą).
Studenci PUZ mogą również otrzymać szeroki zakres świadczeń materialnych. Ci, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce mogą liczyć na stypendium rektora.
Dodatkowo studenci mogą dostać stypendia socjalne, stypendia dla osób z niepełnosprawnością, czy zapomogi przyznawane z tytułu trudnej sytuacji życiowej. Dla tych, którzy podczas studiów chcą realizować swoje pasje, czekają branżowe organizacje studenckie z samorządem studenckim na czele - organizującym m.in. słynne już turnieje e-gamingowe.
Zajęcia odbywają się w małych grupach, wykładowcy i pracownicy administracji są empatyczni i przyjaźni, nie ma zagrożenia, że student będzie uczestniczył w kształceniu masowym i miał problemy z dostępem do wykładowców i pracowników administracji. Posiadamy również bardzo dobre narzędzia do kształcenia zdalnego – platformę moodle w opcji z wersją aplikacji na telefon. To co nas wyróżnia od innych uczelni to również aktywne zaangażowanie pracodawców w proces dydaktyczny. Pracodawcy współdecydują o treściach, których nauczamy studentów, a także prowadzą zajęcia ze studentami.
Rekrutacja elektroniczna rozpoczyna się od 7 czerwca 2021 r. i trwa do 20 lipca 2021 r. Dokumenty należy dostarczyć od 21 czerwca 2021 r. do 20 lipca 2021 r.