Zamknij

Tomografia komputerowa jamy brzusznej- jak przygotować się do badania?

artykuł sponsorowany + 09:01, 01.02.2022 Aktualizacja: 09:01, 01.02.2022
Skomentuj

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to badanie wykorzystujące techniki promieniowania rentgenowskiego celem ukazania struktur ciała. Wykorzystując tomograf komputerowy wykonywane są zdjęcia prześwietleń pod różnym kątem i z różnych stron. Następnie zostają one na siebie nałożone tworząc dwu- i trójwymiarowe obrazy. To najdokładniejsze badanie, które pozwala wykryć wiele schorzeń i problemów nie tylko zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej. Jak przygotować się do tego badania i co warto o nim wiedzieć?

Tomograf Toruń- jak się przygotować do badania?

Aby wykonać tomograf na NFZ (ale także i prywatnie) potrzebne będzie Ci skierowanie co wynika z przepisów prawnych z 2000 r., które regulują działalności wykonywane przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Oprócz tej dokumentacji należy zabrać ze sobą również:

  • dowód osobisty lub dokument tożsamości- w zależności od przypadku,
  • książeczkę zdrowia- jeśli mamy do czynienia z nieletnim pacjentem,
  • wszelkiego rodzaju wyniki badań jamy brzusznej,
  • wyniki badań laboratoryjnych.

Aby wykonać badanie, jakim jest tomograf komputerowy konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dwa dni wcześniej należy przejść na dietę lekkostrawną, redukując w niej ilość nabiału, pieczywa i owoców. Ma to znaczenie, bowiem ze względu na obozowanie jelita grubego. Na specjalne wskazanie lekarskie możliwa jest również dieta płynna dzień przed oraz w dniu badania. 

Od 3 do 6 godzin przed tomografem należy przestać przyjmować pokarmy stałe. Konieczne jest przyjęcie dużej ilości wody mineralnej, która pozwoli wypełnić narządy do badania. Bezpośrednio do badania należy przyjść w wygodnym stroju bez jakichkolwiek elementów metalowych- również w postaci guzików, suwaków, fiszbin w biustonoszu itd. To pozwoli uzyskać odpowiedni obraz podczas wykonywania tomografu.

Pracownia tomografii komputerowej- kiedy jest konieczna?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej pozwala wykryć przyczyny chorób i problemów związanych z brzuchem i w jego obrębie w momencie, w którym inne metody nie dają rezultatów. Ukazuje ono żołądek, jelita, wątrobę, a także nerki, nadnercza i śledzionę. Wykonując tomograf komputerowy możliwe jest wykrycie zmian zapalnych i nowotworowych na tych narządach ale nie tylko. Pozwala ono wykryć także schorzenia takie jak marskość wątroby, zwapnienia nerek, kamice nerkowe, zapalenia wyrostka robaczkowego, zakrzepice żył wątrobowych i wiele innych. Problemów diagnozowanych za pomocą tomografa jest znacznie więcej. Jeśli istnieje tak potrzeba można przeprowadzić ją również w zaawansowanych przypadkach takich jak chociażby angiografia tomografii komputerowej (angio-TK)

Jednak to nie cały zakres tego badania, bowiem wyróżniamy tutaj również badania takie jak tomografia komputerowa głowy czy tomografia komputerowa kręgosłupa lub tomografia komputerowa kości i stawów, które służą prawidłowej diagnostyce zmian w ich obrębach. 

Dodatkowo wykonywane są tutaj badania o zdecydowanie dokładniejszym zasięgu, takie jak między innymi:

  • Tomografia komputerowa kości skroniowej (HRCT),
  • Tomografia komputerowa zatok,
  • Tomografia komputerowa płuc (HRCT),
  • Tomografia komputerowa klatki piersiowej z kontrastem.

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej- co jeszcze warto wiedzieć?

Szukając sprawdzonej Poradni Tomografii Komputerowej zwróć uwagę na zakres badani oraz przygotowanie lekarskie. Odpowiedni specjalista powinien poinformować Cię o całej procedurze lekarskiej z uwzględnieniem diety, ubioru oraz wyglądu całego badania. W ten sposób możesz odpowiednio przygotować się do wizyty. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź na www.citomed.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%