Zamknij

Co to jest handicap w zakładach sportowych?

art. sponsorowany + 14:08, 20.03.2023 Aktualizacja: 14:09, 20.03.2023

Zakłady bukmacherskie to jedna z najpopularniejszych gier hazardowych w naszym kraju – według różnych statystyk, korzysta z nich od 5 do 13% dorosłych Polaków. Gracze typować mogą zakłady na różne dyscypliny sportu, e-sport czy sporty wirtualne, a nawet zakłady pozasportowe, dotyczące np. polityki, wydarzeń społecznych lub rozrywkowych. Oczywiście zakłady dzieli się również pod względem innych kryteriów – gracze wybrać mogą np. zakłady z handicapem.

Na początek warto w ogóle wyjaśnić, czym jest handicap (tu źródło: https://www.legalsport.pl/vademecum/poradnik-gracza/co-to-jest-handicap/), bo z rozumieniem tego pojęcia miewają problemy nawet osoby, które znają specyfikę zakładów wzajemnych. Otóż jest to dodanie lub odjęcie przez bukmachera oferującego zakład punktów/bramek jednej z drużyn uczestniczącej w meczu w celu wyrównania szans zespołów.

Można powiedzieć, że dzięki handicapowi słabsza drużyna jest nieco faworyzowana przez bukmachera, co skutkuje podwyższeniem kursu zakładu – jest to oczywiście korzystne dla gracza, bo nawet jeśli stawia na faworyta w tradycyjnym zakładzie 1x2, to kurs jest wyższy niż w przypadku zakładu bez handicapu.

Handicap europejski czy azjatycki?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje handicapów: europejski (oznaczany skrótem EH) oraz azjatycki (oznaczany skrótem AH lub AH0). Jeśli chodzi o handicap europejski, to gracz ma do wyboru trzy możliwości: zwycięstwo gospodarzy, remis oraz zwycięstwo gości. Zapisuje się go w postaci wzoru x:y – x oraz y to liczby całkowite, które określają, ile punktów na starcie dodaje się konkretnemu zespołowi. To dodanie punktów słabszej drużynie lub odjęcie ich silniejszej wyrównuje szanse, ale gracz i tak ma do wyboru trzy drogi rozwiązania zakładu.

Mniej popularny w naszym kraju, ale i bardziej atrakcyjny dla typerów jest handicap azjatycki, w którym wyeliminowana zostaje opcja remisu – jeżeli spotkanie kończy się takim wynikiem, stawka zakładu jest zwracana graczowi.

Inne rodzaje handicapów

O ile handicap europejski i azjatycki są bez wątpienia najczęściej występującymi, to jednak niektórzy bukmacherzy mają w ofercie także zakłady z innymi rodzajami handicapów. Otóż istnieje również tzw. handicap ćwiartkowy, przy czym jest on bardzo skomplikowany, co sprawia, że korzystają z niego zazwyczaj gracze mocno biegli w zakładach. W tym przypadku zakład rozdzielany jest na dwie części, czyli dwa osobne zakłady – do pierwszego dodawane jest 0,25, a od drugiego – odejmowane 0,25.

Handicap równy jest stosowany w przypadku zakładu na zdarzenie z udziałem zespołów prezentujących podobny poziom. W takim przypadku obu dodaje się handicap w wysokości zero – wytypować należy zwycięzcę meczu, zaś jeśli padnie remis, bukmacher zwraca stawkę zakładu. Kolejna możliwość to tzw. handicap podzielony, kiedy stawka zakładu jest dzielona pomiędzy dwa proponowane przez bukmachera handicapy.

Czy warto obstawiać zakłady z handicapem?

Zakłady z handicapem mają zarówno wady, jak i zalety. Nie ma co ukrywać, że u polskich legalnych bukmacherów oferta zakładów z handicapem nie jest zbyt bogata, a jeśli już takowe są proponowane – są to jedynie podstawowe opcje. Co więcej, typowanie zakładów z handicapem wymaga od gracza doświadczenia i dość dużej wiedzy, co sprawia, że raczej nie są one najlepszym wyborem dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z typowaniem wyników sportowych.

Z drugiej strony, zakłady z handicapem mają zazwyczaj wyższe kursy, co dla gracza oznacza większą potencjalną wygraną. Handicapy azjatyckie eliminują możliwość remisu, dzięki czemu gracz ma 50% szans na trafienie wyniku, z kolei zastosowanie handicapu ćwiartkowego daje duże szanse na zwrot przynajmniej połowy zakładu.

Jak widać, zakłady z handicapem mogą być interesującą opcją dla typerów – oczywiście o ile wcześniej dokładnie zapoznają się z ich zasadami.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%