Żylaki to schorzenie zdrowotne, które obecnie dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie tych, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć ich powstawania, a w razie kiedy się już pojawią – jakie metody usuwania żylaków są najbardziej skuteczne. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody.
Żylaki żyły, które są poszerzone i nie działają prawidłowo. Najczęściej występują na nogach. Niektóre osoby mogą mieć do nich tendencję. Powstają wtedy, kiedy krew się cofa i gromadzi w żyle, co prowadzi do ich poszerzenia. Żylaki mogą stanowić problem nie tylko estetyczny, ale również i zdrowotny i mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak np. owrzodzenia czy przewlekła niewydolność żylna.
Usuwanie żylaków poprawia wygląd nóg, ale także przynosi ulgę w wielu objawach, między innymi takich jak opuchlizna, ból, ciężkość i skurcze. Warto zauważyć, że nieleczone żylaki mogą prowadzić do różnych powikłań, które mogą zagrażać zdrowiu, dlatego warto podjąć decyzję o ich usunięciu.
Istnieje wiele metod usuwania żylaków, które różnią się inwazyjnością, skutecznością czy długością rekonwalescencji. Do najpopularniejszych należy:
Przed zdecydowaniem się na bardziej inwazyjne metody, warto zacząć od najprostszych, które polegają na zmianie stylu życia. Systematyczna aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego stania lub siedzenia, a także noszenie odpowiednich pończoch uciskowych może pomóc w zmniejszeniu objawów. Są to bardzo ważne kroki, które pomagają zredukować ryzyko powstawania nowych żylaków i rozwoju tych, które już powstały.
Do najpopularniejszych metod usuwania żylaków należy skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu substancji chemicznych do żylaków, dzięki czemu zostają one zamknięte. Skleroterapia jest bardzo bezpieczna, mało inwazyjna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Efekty po tym zabiegu są widoczne już po kilku tygodniach, a pacjenci mogą niemal od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Laseroterapia to kolejna innowacyjna metoda, która pozwala pozbyć się powstałych już żylaków. W jej przypadku żyły zostają delikatnie podgrzane przez laser, co prowadzi do ich skurczenia i wchłonięcia przez organizm. Procedura ta także jest mało inwazyjna i cechuje się krótkim czasem rekonwalescencji. Pacjenci po laseroterapii nie odczuwają bólu, ani innych skutków ubocznych.
W przypadku bardziej zaawansowanych żylaków mniej inwazyjne metody mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wtedy zaleca się operację mikrochirurgiczną. Metoda ta polega na usunięciu żylaków za pomocą precyzyjnych narzędzi chirurgicznych. Po takim zabiegu rekonwalescencja trwa krótko, a ryzyko powikłań jest minimalne. Więcej na temat tej metody można przeczytać na stronie https://klinikagalena.pl/operacja-zylakow-metoda-mikrochirurgiczna/.
Usuwanie żylaków stanowi tylko jeden krok w walce z tym problemem. Już po zabiegu należy zastosować się do zaleceń lekarza i prowadzić zdrowy styl życia. Powinien on obejmować odpowiednią dietę, systematyczną aktywność fizyczną oraz noszenie pończoch uciskowych, co pomoże utrzymać naczynia krwionośne w zdrowiu i zapobiec nawrotom żylaków.