Zamknij

Jak wycenić firmę?

22:09, 26.01.2021 J.R Aktualizacja: 22:12, 26.01.2021
Skomentuj

Wartość firmy to jedno z najważniejszych zagadnień w życiu przedsiębiorcy. Niestety jest ona bardzo często rozumiana czysto subiektywnie, a oczekiwania właścicieli niejednokrotnie odbiegają od rzeczywistości. Najważniejszym narzędziem, które obiektywizuje wiedzę na temat wartości przedsiębiorstwa pozostaje jego wycena. W zależności od kilku czynników, które opisujemy poniżej, do wyceny biznesu można podejść na różne sposoby.

Liczy się cel

Przede wszystkim należy określić cel, dla którego wykonywana jest wycena. Możemy tutaj spotkać się w wycenami dla celów transakcji kapitałowych (zarówno po stronie sprzedających jak i kupujących), wycenami związanymi z postępowaniami układowymi, upadłościowymi czy likwidacją. Jeszcze inne podejście zastosowane będzie dla celów podatkowych, sprawozdawczości finansowej czy dla potrzeb weryfikacji zdolności kredytowej.

Wybór metody

Wybór celu w dużej mierze determinuje metodę, jaka zostanie zastosowana dla określonej sytuacji przedsiębiorstwa. Do wyboru pozostają: metody dochodowe, majątkowe, porównawcze, mieszane oraz opcjonalne.

Podmiot wyceniający

Teoretycznie wyceny firmy może dokonać każdy. Zakładamy oczywiście poziom odpowiednich kwalifikacji. Nie ma tutaj jednak żadnych ograniczeń prawnych ani wskazania, że kompetencje te należą tylko do biegłych rewidentów czy rzeczoznawców. Biorąc jednak pod uwagę, że już sam wybór celu oraz okoliczności powstania potrzeby determinują wybór podejścia do wyceny, warto wykonać ją z wyspecjalizowanymi podmiotami, które nie tylko zajmują się wycenami, ale posiadają szerszą perspektywę na finanse przedsiębiorstw. Osoby o odpowiednich kwalifikacjach w toku wyceny wezmą pod uwagę specyfikę branży, sytuacje na rynku, najważniejsze zasoby firmy (w tym wartości niematerialne i prawne) oraz zasugerują wybór metod najlepiej dopasowanych do celu wyceny.

Informacje oraz analiza

Najlepiej przygotowana i najbardziej precyzyjna wycena będzie bezwartościowa lub potencjalnie niebezpieczna jeśli powstanie w oparciu o dane, które będą niepełne lub niewiarygodne. W toku wyceny analizowane są bieżące oraz historyczne wyniki finansowe oraz operacyjne, stąd szalenie istotna jest jakość informacji, jakie przedsiębiorcy przekazują podmiotom wyceniającym. Odrębną kwestią będzie natomiast analiza raportu powstałego z wyceny. Do wyciągnięcia odpowiednich wniosków konieczne może okazać się zaangażowanie doradców, którzy skupią się na analizach finansowych przedsiębiorstwa.

W przypadku wycen dla celów transakcji fuzji i przejęć więcej informacji można znaleźć na stronie: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/doradztwo-transakcyjne/sprzedaz-przedsiebiorstwa/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%