Zamknij

Umowa pożyczkowa - co powinna zawierać?

14:58, 17.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:59, 17.05.2021

Jeśli interesują Cię pożyczki przez Internet i z nich korzystasz, zawierasz umowy pożyczkowe z firmami pożyczającymi Ci pieniądze. Warto wiedzieć, jak powinna być skonstruowana taka umowa i na co zwracać uwagę.

Po co jest umowa?

Szybkie pożyczki internetowe mają procedury uproszczone do minimum, ale umowa w formie pisemnej jest niezbędnym warunkiem otrzymania pieniędzy. Ma chronić interesy obu stron – Twoje i pożyczkodawcy. W sprawach spornych jest Waszym punktem odniesienia. To ona podsumowuje m.in. warunki zwrotu pożyczki online oraz odstąpienia od umowy, a także harmonogram spłaty.

Warto mieć ją wydrukowaną i przechowywać razem z innymi ważnymi dokumentami przez pięć lat, licząc od daty spłaty pożyczki.

Co powinna zawierać umowa pożyczkowa?

Elementy każdej umowy pożyczkowej to:

  • miejsce i data zawarcia umowy.
  • dane osobowe pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy – informacje niezbędne do ustalenia Waszych tożsamości.
  • przedmiot umowy – czyli jak wysoką kwotę pożyczasz i na jak długo.
  • warunki zwrotu pożyczki – czyli wszelkie informacje dotyczące sposobu spłaty pożyczki. Czy to będzie przelew na konto czy płatność w gotówce? Czy spłata będzie się odbywała ratalnie? Jeśli tak, to z jaką częstotliwością?
  • warunki odstąpienia od umowy – tu będą określone warunki, jakie będzie musiała spełnić każda ze stron, jeśli będzie chciała zerwać umowę.
  • harmonogram spłaty – czyli daty spłaty kolejnych rat oraz ich wysokość. Tu znajdziesz także informację, jaką część danej raty będzie wynosiła pożyczona kwota, a jaką – odsetki.
  • wszelkie koszty pożyczki – czyli wysokość odsetek, prowizji, etc.
  • podpisy stron.

Czy taka umowa dotyczy tylko pożyczki online?

Nie, taka umowa nie dotyczy tylko pożyczki przez Internet. Podobne umowy zawierasz również, pożyczając pieniądze stacjonarnie w bankach i firmach pożyczkowych.

Co więcej, jeśli pożyczasz pieniądze od znajomego – albo Ty pożyczasz pieniądze jemu – również możecie zawrzeć na piśmie umowę według powyższego schematu. W tym celu wystarczy zwykła kartka papieru oraz sformułowanie ustaleń własnymi słowami. Oczywiście warto skorzystać wtedy z jednego ze wzorów dostępnych w Internecie, ale zmodyfikowanego pod Wasze indywidualne ustalenia. Podobną umowę możecie zawrzeć także odnośnie pożyczenia np. sprzętu RTV lub AGD.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Przede wszystkim: przeczytaj uważnie całą umowę. Upewnij się, że wszystkie dane są poprawne. Sprawdź kwotę pożyczki oraz warunki jej spłaty. Nie pożyczaj pieniędzy, których nie będziesz w stanie oddać. I nie podpisuj umowy, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do któregokolwiek z zapisów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%