Zamknij

5 rzeczy, które wpływają na koszt ubezpieczenia

13:41, 29.03.2022 | materiał partnera

Jesteś podczas procesu poszukiwania najlepszego ubezpieczenia dla swojego auta? Zobacz, co ma znaczenie przy ustalaniu jego kosztu i jak zapewnić sobie najniższe ceny. Kupno polis ubezpieczeniowych może być prostym i zrozumiałym zadaniem. Wystarczy zrozumieć podstawowe zasady, a stanie się to dużo łatwiejsze i szybsze.

Doświadczenie i wiek kierowcy oraz auta

Im starsze auto, tym wyższa kwota ubezpieczenia. To fakt, z którego należy zdawać sobie sprawę, szczególnie przy zakupie samochodu, ponieważ ma to potem co roku wpływ na to, ile płacisz za polisy ubezpieczeniowe. Warto zainwestować w nowsze auto, ponieważ sprawi to, że ubezpieczenia takie jak OC, czy AC, będą dla Ciebie tańsze.

Poza tym historia kierowcy za kółkiem ma bardzo duże znaczenie, w momencie kupna ubezpieczenia. Im więcej lat jeździłeś/aś bez powodowania wypadków drogowych, tym większe zniżki Ci przysługują. Dlatego warto szczególnie zwracać uwagę podczas prowadzenia pojazdu. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo, ale również znaczną oszczędność.

Rodzaj pojazdu i pojemność silnika

Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość cen polis ubezpieczeniowych jest też marka Twojego samochodu i jego cechy. Pojemność silnika ma bardzo duże znaczenie, dlatego przy wyborze auta, kup takie, które ma małą pojemność silnika. Dzięki temu koszty związane z ubezpieczeniem będą dużo niższe.

Rodzaj samochodu, którym jeździsz, również sprawia, że polisy ubezpieczeniowe będą dla Ciebie albo tańsze, albo droższe. Sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku ubezpieczeń przed podjęciem ostatecznej decyzji, a nie będziesz przepłacać. Po zakupie pojazdu nie masz już wpływu na wysokość ubezpieczeń, ponieważ są to czynniki niezmienne i jednoznacznie wpływające na ceny polis, na które będziesz mógł/mogła się zdecydować.

Miejsce zamieszkania kierowcy

Czynnikiem, który sprawia dużą różnicę podczas ustalania wysokości kwoty, którą zapłacisz za ubezpieczenia swojego pojazdu, jest też miejscowość, w której mieszkasz. Im większe ryzyko, że będziesz brać udział w wypadku, tym więcej płacisz za polisę ubezpieczeniową. Dlatego właśnie ceny są bardzo różne, w zależności od Twojej lokalizacji.

Miejsce, gdzie mieszkasz i gdzie Twoje auto jest zarejestrowane, to ważny czynnik, którego nie da się ominąć. Zazwyczaj w większych miastach kwoty za ubezpieczenia pojazdów są wyższe, właśnie z powodu statystycznie większej ilości wypadków, które mają tam miejsce. 

Podsumowanie

Na ustalenie ceny ubezpieczenia pojazdów składa się wiele elementów. Na niektóre z nich masz wpływ, na przykład na ostrożną jazdę, co gwarantuje Ci później dodatkowe zniżki, jednak na inne Twój wpływ jest ograniczony. Miejsce zamieszkania gra dużą rolę przy decyzji o wysokości kwoty ubezpieczenia. Marka, wiek i pojemność silnika Twojego samochodu też. Możesz wybrać od razu przy zakupie pojazdu taki, za którego polisy ubezpieczeniowe nie będziesz musiał/a specjalnie dużo płacić, jednak trzeba zwrócić na to uwagę z wyprzedzeniem. Po dokonaniu wyboru nie możesz już zrobić nic, żeby zmniejszyć cenę ubezpieczenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%