Zamknij

Już w tym roku nowe święto narodowe? Czy to będzie dzień wolny od pracy?

13:15, 08.05.2022 | .
Skomentuj Fot. Kancelaria Prezydenta RP Facebook
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, prezydent Duda wystąpił z inicjatywą ustawodawczą.

- Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom - czytamy w projekcie.

- To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda.

Nowe święto jeszcze w tym roku?

Prezydencki projekt ma trafić teraz do sejmu. Posłowie pochylą się nad nim, a ustawa powinna szybko uzyskać akceptację. Nowe przepisy powinny wejść w życie dzień po ogłoszeniu. 

Wiele wskazuje na to, że pierwsze obchody święta będą jeszcze w tym roku. 

Będzie to dzień wolny od pracy?

W ustawie nie ma mowy o tym, by Narodowy Dzień Powstań Śląskich miał być dniem wolnym od pracy. To podobna sytuacja jak w przypadku uchwalonego na 27 grudnia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Obecnie w kraju jest 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%