Rząd zapowiada zmiany, które mają ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Wkrótce, aby umówić się na wizytę u psychologa, nie będzie potrzebne skierowanie. Nowością jest także dodanie optometrysty do listy specjalistów dostępnych bez skierowania od lekarza POZ.
Do tej pory pacjenci musieli mieć skierowanie, aby skorzystać z usług psychologa finansowanych przez NFZ.
Wyjątek stanowił okres pandemii COVID-19, kiedy to czasowo zrezygnowano z tego wymogu, aby pomóc pacjentom w trudnym okresie.
Teraz rząd planuje na stałe znieść obowiązek posiadania skierowania do psychologa, co znacząco ułatwi dostęp do potrzebnego wsparcia.
Kolejna zmiana dotyczy dostępu do optometrysty. W nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewidziano, że od nowego roku wizyta u optometrysty nie będzie wymagała skierowania.
- Proponowana zmiana wiąże się z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w postaci porady optometrysty, dla której wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego jest nieuzasadniony
- tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
Nowe reguły mają wejść w życie 14 dni po ich zamieszczeniu w Dzienniku Ustaw. Część z nich zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Celem tych zmian jest usprawnienie systemu opieki zdrowotnej i zwiększenie dostępności do specjalistów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz