Zamknij

Stosowanie BCAA z glutaminą - czy warto?

13.57, 05.12.2022 . Aktualizacja: 13.58, 05.12.2022
Skomentuj

Wśród osób aktywnych fizycznie, szczególnie osób spędzających własne treningi na siłowni, jednymi z najpopularniejszych odżywek są bez wątpienia te zawierające białko. Jest to podstawowy budulec mięśni, bez których ćwiczenia zamiast przynosić efekty, mogą w skrajnych przypadkach dać efekt odwrotny, czyli pojawią się tzw. spadki na masie mięśniowej. Co więcej, w przypadku budowania masy mięśniowej, zapotrzebowanie organizmu na białko jest zdecydowanie wyższe, niż w diecie normalnej osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej. To tłumaczy popularność odżywek białkowych. Jednak warto pamiętać, że cząsteczki białek są zbudowane z aminokwasów. To powoduje, że po prostu warto się przyjrzeć części tzw. odżywek aminokwasowych, a szczególnie tym, które posiadają w swoich składach te substancje, które składają się na cząsteczki białek. Z jakich powodów w ogóle warto się tym tematem zainteresować?

Aminokwasy budują białka - co to zmienia w przypadku stosowania odżywek?

Aminokwasy odpowiadające za budowę białek, są także często spotykanymi składnikami odżywek dla sportowców, które także pomagają w budowaniu masy mięśniowej. Jaka jest różnica pomiędzy przyjmowaniem aminokwasów, a samego białka? Przede wszystkim na  poziomie wchłanialności. Białko to połączona cząsteczka, która jest stosunkowo duża (w porównaniu z innymi cząsteczkami). Natomiast poszczególne aminokwasy pozwalają na szybsze przyswajanie ich przez organizm, niż w przypadku cząsteczek białka, kiedy to organizm i tak musi je rozłożyć na poszczególne aminokwasy.

To powoduje, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na stosowanie odżywek aminokwasowych, które w zdecydowanej większości są oznaczane jako BCAA. Tego rodzaju preparaty są oparte o 3 aminokwasy rozgałęzione - izoleucyna, leucyna, walina. Szukając wartościowej odżywki tego typu, warto zdecydować się na sprawdzonych producentów oraz firmy dystrybucyjne. Przykładem może być np. sklep SFD, który jest dostępny na rynku od wielu lat i posiada bardzo bogatą ofertę m.in. z zakresu odżywek aminokwasowych.

Połączenie BCAA z glutaminą - czy ma to sens?

Jak już zostało napisane - odżywki aminokwasowe typu BCAA odpowiadają wprost za budowanie masy mięśniowej, jako części składowe białek. Jednak na rynku jest dostępnych dość znaczna liczba preparatów tego rodzaju, które poza klasycznymi BCAA posiadają także wzbogacony skład o glutaminę. Czy w takim razie warto sięgnąć po tego rodzaju odżywki? Warto już na samym początku zaznaczyć, że glutamina to także aminokwas, który także znajduje się w tkance mięśniowej w organizmie człowieka. Zatem odżywka dalej w swoim składzie posiada tylko aminokwasy ważne dla masy mięśniowej.

Warto także zaznaczyć, że glutamina ma bardzo podobne właściwości do BCAA, a zatem ich działanie wzajemnie się potęguje. To powoduje, że odżywki aminokwasowe oparte o BCAA i wzbogacone dodatkiem glutaminy, mogą okazać się szczególnie pomocne w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Tego rodzaju wartościowe preparaty, można znaleźć m.in. w sklepie SFD, gdzie firma BioTechUSA posiada szeroki zakres własnych produktów w ofercie sklepu.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%